“Zbąszyń, jeden z ważniejszych węzłów komunikacyjnych, z chwilą wybuchu powstania stał się celem strategicznym – Niemcom zależało na jego utrzymaniu, Polakom zaś na jego zdobyciu.
Na powstającym od początku stycznia 1919 roku zachodnim froncie walk Zbąszyń był bez wątpienia jednym z najistotniejszych celów.”1
Zapraszamy na wirtualną wycieczkę powstańczym szlakiem po strategicznych miejscach Zbąszynia:
1. Dworzec PKP
2. Most na ulicy Senatorskiej
3. Dworzec na Przedmieściu
4. Strzyżewo
5. Fabryka mączki ziemniaczanej
6. Młyn
7. Łomnica
8. Perzyny
9. Nowa Wieś Zbąska
10. Rynek w Zbąszyniu
Stronę przygotowała grupa zbąszyńskiej młodzieży w ramach Konkursu Specjalnego “Równać szanse”na 100-lecie odzyskania niepodległości.
Projekt pod tytułem “Kieszonkowe muzeum niepodległego Zbąszynia” realizowany był od czerwca do końca listopada 2018 roku, dofinansowała go Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, a jego operatorem była Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży.
Młodzi ludzie mieli za zadanie opracowanie i utworzenie zakładki internetowej pt. “Wirtualna wycieczka powstańczym szlakiem”, na której mieszkańcy, a także turyści będą mogli znaleźć najważniejsze informacje o przebiegu powstania wielkopolskiego na terenie gminy. Poprzez tabliczki z kodami QR do zeskanowania umieszczone w przestrzeni miejskiej młodzież chciała zaoferować większą dostępność informacji historycznych dla swoich rówieśników, dla których ta forma przekazywania wiedzy regionalnej jest atrakcyjniejsza. W zakodowanych znakach znajdują się linki do informacji dotyczących umiejscowienia ważnych bitew, pobytu wojsk na terenie okolicznych wsi, dowódców wraz z krótkim rysem historycznym. Temat tego projektu jest bezpośrednio związany z miastem, dzięki czemu osoby odwiedzające przygotowaną stronę poznają lepiej walory historyczne zbąszynia.
Uczestnikami grupy projektowej byli uczniowie lokalnych szkół w wieku od 14-18 lat:
Robert Bielaszewski, Wojciech Bobek, Monika Hałas, Oskar Nowacki, Kacper Pawelski, Karolina Piątek, Antonina Rożek, Joanna Stefan, Natalia Śliwa, Natalia Walkowiak
1. Dzieje Zbąszynia, red.Krzysztof Rzepa, wydanie I, Poznań 2014, Seria: Dzieje miast Wielkopolski nr 15, s. 304