Loading...

107. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Stefanowie

2025-12-29T15:21:41+01:0029 grudnia, 2025|Aktualności|

27 grudnia 2025 roku w dniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Stefanowie odbyły się uroczystości upamiętniające 107. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego – dzięki któremu Wielkopolska wróciła do odrodzonej Rzeczypospolitej w 1919 roku.

Obchody rozpoczął uroczysty przemarsz uczestników spod remizy Ochotniczej Straży Pożarnej przed budynek sali wiejskiej, prowadzony przez delegacje z pocztami sztandarowymi oraz flagę państwową niesioną przez młodzież z drużyn MDP z Ochotniczej Straży Pożarnej w Stefanowie. Podczas ceremonii odsłonięto nową pamiątkową tablicę, która upamiętnia ponad 30 mieszkańców Stefanowa, biorących udział w walkach powstańczych. Tablica stanowi trwałe przypomnienie o ich odwadze, poświęceniu i niezłomnym duchu walki o wolną i niepodległą Wielkopolskę.

Inicjatorami powstania tablicy jest Marek Sołtysik, Radny Rady Miejskiej Zbąszynia, Tomasz Jazdon, Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Zbąszyniu oraz Burmistrz Zbąszynia Tomasz Kurasiński. Dzięki ich zaangażowaniu pamięć o mieszkańcach Stefanowa, którzy aktywnie włączyli się w walkę o wolność i niepodległość, została upamiętniona w sposób trwały i godny.

W uroczystości udział wzięli: Senator Jan Filip Libicki, Wojewoda Wielkopolski Jarosław Maciejewski, Starosta Nowotomyski Andrzej Wilkoński, Burmistrz Zbąszynia Tomasz Kurasiński, Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Tomasz Jazdon, Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Nowotomyskiego Arkadiusz Kaźmierczak, a także liczni mieszkańcy Stefanowa, przedstawiciele samorządów lokalnych, sołtysi, poczty sztandarowe, delegacje szkół i organizacji społecznych oraz zaproszeni goście.

Uczestnicy złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą powstańców, oddając hołd bohaterom i podkreślając znaczenie pamięci historycznej dla lokalnej społeczności.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło w grudniu 1918 roku i było wyrazem determinacji mieszkańców regionu, którzy chcieli przyłączyć Wielkopolskę do odrodzonego państwa polskiego. Zmagania lokalnych ochotników, w tym mieszkańców Stefanowa, odegrały istotną rolę w sukcesie powstania, a ich poświęcenie pozostaje przykładem patriotyzmu i obywatelskiej odpowiedzialności.

Po zakończeniu oficjalnej części obchodów, uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni przez Sołtysa wsi Stefanowo, Marzenę Bartkowiak, na poczęstunek, przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Stefanowie, który był okazją do rozmów, wspomnień i dalszej integracji lokalnej społeczności.

Loga partnerów

Działania 2.1 „Rozwój elektronicznych usług publicznych”, Poddziałanie 2.1.1 „Rozwój elektronicznych usług publicznych” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Tytuł projektu: „Rozwój elektronicznych usług publicznych w ramach partnerstwa projektowego na terenie gminy Zbąszyń oraz Miasta Gniezno.”