W dniu 11 listopada, w hali sportowej Zbąszyńskiego Centrum Sportu „Zbąszynianka”, odbyła się uroczysta gala IX edycji konkursu „Aktywna Wieś Wielkopolska”, zorganizowana w ramach programu Wielkopolska Odnowa Wsi 2020+. To wyjątkowe wydarzenie, zgromadziło przedstawicieli najbardziej aktywnych sołectw zachodniej Wielkopolski. Zbąszyńska gala w dniu Narodowego Święta Niepodległości była pięknym sposobem na świętowanie patriotyzmu.
Program Wielkopolska Odnowa Wsi, realizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, wspiera społeczności lokalne w podejmowaniu oddolnych inicjatyw na rzecz rozwoju, integracji i poprawy jakości życia na wsi. Celem programu jest aktywizacja mieszkańców i wzmocnienie ich roli jako gospodarzy swoich miejscowości. Wspiera i zachęca do zaangażowania na rzecz realizacji przedsięwzięć dotyczących własnej miejscowości ze szczególnym uwzględnieniem zachowania dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i krajobrazowego.
Podczas gali wręczono wyróżnienia i tytuły „Liderów Wielkopolskiej Odnowy Wsi”, przyznawane sołectwom wyróżniającym się szczególną aktywnością i skutecznością w działaniach na rzecz odnowy i rozwoju lokalnego środowiska. W imieniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego nagrody wręczył wicemarszałek Krzysztof Grabowski, podkreślając znaczenie liderów lokalnych społeczności, a także przemiany jakie zachodzą na obszarach wiejski dzięki grupą inicjatywnym wspieranym środkami finansowymi samorządu wojewódzkiego i gminnego.
Podczas gali, Burmistrz Zbąszynia Tomasz Kurasiński, miał okazję do prezentacji Gminy Zbąszyń, ukazania jej walorów i zmian jakie na przestrzeni lat zaszły oraz wskazania kierunków dalszego rozwoju.
Wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski wręczył podczas gali 11 wyróżnień oraz 9 tytułów laureatów. Przedstawiciele wyróżnionych sołectw otrzymali pamiątkowe statuetki, a laureaci mogli cieszyć się dodatkową nagrodą pieniężną dla swoich sołectw.
Wyróżnieni IX edycji konkursu Aktywna Wieś Wielkopolska
- sołectwo Jabłonna (gm. Rakoniewice)
- sołectwo Święciechowa (gm. Święciechowa)
- sołectwo Małgów (gm. Pogorzela)
- sołectwo Wąchabno (gm. Siedlec)
- sołectwo Przebędowo (gm. Murowana Goślina)
- sołectwo Nietążkowo (gm. Śmigiel)
- sołectwo Szarki (gm. Nowy Tomyśl)
- sołectwo Skrzynki (gm. Kórnik)
- sołectwo Wroniawy (gm. Wolsztyn)
- sołectwo Ruchocice (gm. Rakoniewice)
- sołectwo Sulęcin (gm. Krzykosy)
Laureaci IX edycji konkursu Aktywna Wieś Wielkopolska
- sołectwo Piotrkowice (gm. Czempiń)
- sołectwo Siedlec (gm. Siedlec)
- sołectwo Kłoda (gm. Rydzyna)
- sołectwo Słocin (gm. Grodzisk Wielkopolski)
- sołectwo Żelazno (gm. Krzywiń)
- sołectwo Kaszczor (gm. Przemęt)
- sołectwo Zakrzewko (gm. Zbąszyń)
- sołectwo Zawady (gm. Rawicz)
- sołectwo Lasocice (gm. Święciechowa)
Sołectwo Zakrzewko znalazło się wśród tegorocznych laureatów. Pan Ireneusz Wilk sołtys Zakrzewka w towarzystwie członków Rady Sołeckiej i Burmistrza Zbąszynia odebrał pamiątkową statuetkę oraz nagrodę finansową dla swojej społeczności.
Wydarzenie zaszczycił swoją obecnością senator RP Jan Filip Libicki, który zawrócił uwagę, że patriotyzm polega również na dbaniu o nasze małe ojczyzny, czego dowodem jest uroczysta gala liderów Odnowy Wsi w dniu Narodowego Święta Niepodległości.
Cała uroczystość uświetniona została występami Kapeli Koźlarskiej Stowarzyszenia Muzyków Ludowych ze Zbąszynia, zespołu muzycznego seniorów Wesoła Ferajna oraz koncertem pochodzącego z Wielkopolski, Andrzeja Czerniewskiego.
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym, a szczególnie mieszkańcom Zakrzewka – za ich zaangażowanie, energię i przykład, że wspólne działanie przynosi trwałe efekty.




























