Loading...

Gala IX edycji konkursu Aktywna Wieś Wielkopolska w Zbąszyniu

2025-11-12T15:01:39+01:0012 listopada, 2025|Aktualności|

W dniu 11 listopada, w hali sportowej Zbąszyńskiego Centrum Sportu „Zbąszynianka”, odbyła się uroczysta gala IX edycji konkursu „Aktywna Wieś Wielkopolska”, zorganizowana w ramach programu Wielkopolska Odnowa Wsi 2020+. To wyjątkowe wydarzenie, zgromadziło przedstawicieli najbardziej aktywnych sołectw zachodniej Wielkopolski. Zbąszyńska gala w dniu Narodowego Święta Niepodległości była pięknym sposobem na świętowanie patriotyzmu.

Program Wielkopolska Odnowa Wsi, realizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, wspiera społeczności lokalne w podejmowaniu oddolnych inicjatyw na rzecz rozwoju, integracji i poprawy jakości życia na wsi. Celem programu jest aktywizacja mieszkańców i wzmocnienie ich roli jako gospodarzy swoich miejscowości. Wspiera i zachęca do zaangażowania na rzecz realizacji przedsięwzięć dotyczących własnej miejscowości ze szczególnym uwzględnieniem zachowania dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i krajobrazowego.

Podczas gali wręczono wyróżnienia i tytuły „Liderów Wielkopolskiej Odnowy Wsi”, przyznawane sołectwom wyróżniającym się szczególną aktywnością i skutecznością w działaniach na rzecz odnowy i rozwoju lokalnego środowiska. W imieniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego nagrody wręczył wicemarszałek Krzysztof Grabowski, podkreślając znaczenie liderów lokalnych społeczności, a także przemiany jakie zachodzą na obszarach wiejski dzięki grupą inicjatywnym wspieranym środkami finansowymi samorządu wojewódzkiego i  gminnego.

Podczas gali, Burmistrz Zbąszynia Tomasz Kurasiński, miał okazję do prezentacji Gminy Zbąszyń, ukazania jej walorów i zmian jakie na przestrzeni lat zaszły oraz wskazania kierunków dalszego rozwoju.

Wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski wręczył podczas gali 11 wyróżnień oraz 9 tytułów laureatów. Przedstawiciele wyróżnionych sołectw otrzymali pamiątkowe statuetki, a laureaci mogli cieszyć się dodatkową nagrodą pieniężną dla swoich sołectw.

Wyróżnieni IX edycji konkursu Aktywna Wieś Wielkopolska

  1. sołectwo Jabłonna (gm. Rakoniewice)
  2. sołectwo Święciechowa (gm. Święciechowa)
  3. sołectwo Małgów (gm. Pogorzela)
  4. sołectwo Wąchabno (gm. Siedlec)
  5. sołectwo Przebędowo (gm. Murowana Goślina)
  6. sołectwo Nietążkowo (gm. Śmigiel)
  7. sołectwo Szarki (gm. Nowy Tomyśl)
  8. sołectwo Skrzynki (gm. Kórnik)
  9. sołectwo Wroniawy (gm. Wolsztyn)
  10. sołectwo Ruchocice (gm. Rakoniewice)
  11. sołectwo Sulęcin (gm. Krzykosy)

Laureaci IX edycji konkursu Aktywna Wieś Wielkopolska

  1. sołectwo Piotrkowice (gm. Czempiń)
  2. sołectwo Siedlec (gm. Siedlec)
  3. sołectwo Kłoda (gm. Rydzyna)
  4. sołectwo Słocin (gm. Grodzisk Wielkopolski)
  5. sołectwo Żelazno (gm. Krzywiń)
  6. sołectwo Kaszczor (gm. Przemęt)
  7. sołectwo Zakrzewko (gm. Zbąszyń)
  8. sołectwo Zawady (gm. Rawicz)
  9. sołectwo Lasocice (gm. Święciechowa)

Sołectwo Zakrzewko znalazło się wśród tegorocznych laureatów. Pan Ireneusz Wilk sołtys Zakrzewka w towarzystwie członków Rady Sołeckiej i Burmistrza Zbąszynia odebrał pamiątkową statuetkę oraz nagrodę finansową dla swojej społeczności.

Wydarzenie zaszczycił swoją obecnością senator RP Jan Filip Libicki, który zawrócił uwagę, że patriotyzm polega również na dbaniu o nasze małe ojczyzny, czego dowodem jest uroczysta gala liderów Odnowy Wsi w dniu Narodowego Święta Niepodległości.

Cała uroczystość uświetniona została występami Kapeli Koźlarskiej Stowarzyszenia Muzyków Ludowych ze Zbąszynia, zespołu muzycznego seniorów Wesoła Ferajna oraz koncertem pochodzącego z Wielkopolski, Andrzeja Czerniewskiego.

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym, a szczególnie mieszkańcom Zakrzewka – za ich zaangażowanie, energię i przykład, że wspólne działanie przynosi trwałe efekty.

Loga partnerów

Działania 2.1 „Rozwój elektronicznych usług publicznych”, Poddziałanie 2.1.1 „Rozwój elektronicznych usług publicznych” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Tytuł projektu: „Rozwój elektronicznych usług publicznych w ramach partnerstwa projektowego na terenie gminy Zbąszyń oraz Miasta Gniezno.”