Na początku czerwca zakończą się prace budowlane związane z przebudową drogi w Łomnicy w kierunku Strzyżewa. Będzie to finał wieloletniego zadania, realizowanego konsekwentnie od 2021 roku, które pozwoli na funkcjonalne połączenie obu miejscowości.
Tegoroczny etap obejmuje odcinek o długości ponad 1 km. Po jego zakończeniu cała przebudowana trasa będzie miała łącznie 4,997 km. Wartość obecnego kontraktu wynosi 445 724,94 zł brutto, z czego 155 400,00 zł stanowi wsparcie Województwa Wielkopolskiego. Wykonawcą robót jest firma Wojciech Skorupiński ze Świętna, wyłoniona w postępowaniu przetargowym spośród pięciu oferentów. Przebudowa była możliwa dzięki środkom z budżetu Gminy Zbąszyń, w tym wcześniej zakupionym płytom z Funduszu Sołeckiego, a także dzięki wsparciu Nadleśnictwa Wolsztyn i Województwa Wielkopolskiego. Dotychczasowe nakłady Gminy Zbąszyń na tę inwestycję wyniosły ok. 1,75 mln zł brutto.
Szczególne znaczenie ma także zaangażowanie społeczności Łomnicy i Strzyżewa. Mieszkańcy obu sołectw potrafili się zmobilizować, konsekwentnie wspierać działania Gminy Zbąszyń i przez kolejne lata zabiegać o realizację zadania ważnego dla codziennego życia lokalnej społeczności. Droga ta służy nie tylko dojazdom do posesji, pracy, szkoły i usług. Ma również znaczenie dla lokalnej gospodarki, gospodarki leśnej, przetwórstwa drewna, agroturystyki oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego lasów. Poprawa jej parametrów zwiększy komfort przejazdu, dostępność terenów wiejskich oraz bezpieczeństwo użytkowników.
Zakończenie prac będzie ważnym krokiem w podnoszeniu jakości infrastruktury drogowej na terenach wiejskich Gminy Zbąszyń. W przygotowaniu są kolejne wielokilometrowe realizacje na terenie gminy Zbąszyń.


















