Po dwóch przetargach i negocjacjach cenowych, w piątek 8 grudnia Burmistrz podpisał umowę na rozbudowę żłobka samorządowego w Zbąszyniu. Firma Budowlana p. Piotra Poniedziałka z Kargowej (wybudował obecny żłobek) zrealizuje rozbudowę tej placówki za kwotę 1.949.780,05 zł. Nowe skrzydło budynku o powierzchni 250 m2 zostanie dobudowane w miejscu istniejącego parkingu i zawierać będzie dodatkową salę dla kolejnych 16 maluchów, wózkarnię, szatnię i pełne zaplecze kuchenne. Placówka będzie wyposażona w niezależne ogrzewanie. Wejście do żłobka, zlokalizowane pomiędzy częścią obecną i nową zyska zadaszenie. Całość uzupełni ciekawa elewacja i wymagany przepisami pożarowymi plac z kostki brukowej. Termin wykonania prac – 6 miesięcy od podpisania umowy. Gmina uzyskała wysokie dofinansowanie w kwocie 1.132.151,04 zł ze środków KPO.
Przypomnijmy : placówka powstała w 2019 r. w ramach Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH +”. W budynku utworzono 3 oddziały żłobkowe 16 osobowe, pomieszczenia administracyjne, małe zaplecze kuchenne, pomieszczenia techniczne i porządkowe oraz higieniczno-sanitarne. Zakupione zostały meble, zabawki i pomoce dydaktyczne. Całkowita wartość inwestycji wyniosła wtedy 1.374.002,33 zł, a w ramach umowy dotacji pozyskano środki finansowe w wysokości 899.239,14 zł. Pozyskano też środki z Unii Europejskiej w ramach WRPO w kwocie 913.895,95 zł. w celu realizacji projektu pn. „Gmina Zbąszyń dla maluchów !”. Pieniądze te przeznaczono częściowo na roboty budowlane, w tym związane z utworzeniem placu zabaw, a w przeważającej większości na pierwszy rok funkcjonowania placówki. W 2024r. obchodziliśmy Jubileusz 5- lecia działalności Żłobka, który zapewnia nie tylko wszechstronny rozwój każdego dziecka, ale umożliwia rodzicom powrót na rynek pracy.
















