Loading...

Rajd „Droga do niepodległości – śladami Powstania Wielkopolskiego”

2025-11-18T12:16:46+01:0018 listopada, 2025|Aktualności|

15 listopada 2025 r. do Zbąszynia przyjechało blisko 300 uczniów Zespołu Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, biorących udział w rajdzie edukacyjnym „Droga do Niepodległości – śladami Powstania Wielkopolskiego”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Dyrekcję szkoły, z Panią Dyrektor Pauliną Rejewską na czele, jako wyjątkowa lekcja historii, patriotyzmu oraz wspólnego przeżywania tradycji regionu.

Dzięki przychylności Marszałka Województwa Wielkopolskiego, młodzież wyruszyła w podróż specjalnym pociągiem Kolei Wielkopolskich z Poznania prosto na historyczny szlak do Zbąszynia.

Po przyjeździe uczniowie zostali powitani na peronie przez pracowników Urzędu Miejskiego w Zbąszyniu oraz Zbąszyńskiego Centrum Sportu, którzy zadbali o gorące napoje i poczęstunek.

W holu głównym dworca uczestników przywitał Burmistrz Zbąszynia Tomasz Kurasiński, podkreślając znaczenie Zbąszynia na mapie Powstania Wielkopolskiego i rolę młodzieży w pielęgnowaniu pamięci o wydarzeniach sprzed ponad stu lat.

Wyjątkowy klimat spotkania dopełniła kapela koźlarska, która zagrała tradycyjne regionalne melodie, wprowadzając młodzież w atmosferę lokalnego dziedzictwa. O historii zbąszyńskiego dworca oraz jego znaczeniu opowiedział Łukasz Kwaśny ze Stowarzyszenia Miłośników Kolejnictwa „Stacja Stefanowo”.

Następnie uczniowie udali się pod kamień pamięci Jacentego Janka, składając hołd jednemu z bohaterów Powstania Wielkopolskiego.

Loga partnerów

Działania 2.1 „Rozwój elektronicznych usług publicznych”, Poddziałanie 2.1.1 „Rozwój elektronicznych usług publicznych” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Tytuł projektu: „Rozwój elektronicznych usług publicznych w ramach partnerstwa projektowego na terenie gminy Zbąszyń oraz Miasta Gniezno.”