Na prośbę grupy inicjatywnej z Nądni, w dniu 5 lutego, odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące wstępnych założeń zadania pn. „Podniesienie poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie Gminy Zbąszyń oraz jakości komunikacji wewnętrznej Zbąszynia poprzez budowę przejazdu bezkolizyjnego zlokalizowanego w km 380 +142 linii kolejowej nr 3 (LK3)”.
Podczas spotkania omówiono przyjęte rozwiązania, które wpisują się w wieloletnią perspektywę rozwoju kolei dużych prędkości. Zgodnie z planami PKP PLK, przewiduje się likwidację wszystkich kolizyjnych przejazdów kolejowych oraz budowę przejazdów bezkolizyjnych na terenie Gminy Zbąszyń. W kontekście prognozowanego wzrostu natężenia ruchu kolejowego związanego z Centralnym Portem Komunikacyjnym (CPK), planowane są również inwestycje w nowe linie kolejowe nr 817 pr (Zbąszyń – Szczaniec) i nr 819 pr (Zbąszyń – Dąbrówka Wielkopolska), które znajdują się na liście linii o znaczeniu państwowym.
Po przeprowadzonej analizie dziewięciu czynników wpływających na obciążenie komunikacyjne Zbąszynia, zdecydowano skoncentrować się na przejeździe kolejowo-drogowym przy dworcu PKP w Zbąszyniu, zlokalizowanym na 378,867 km linii kolejowej nr 3 (Warszawa Zachodnia – Kunowice). Przejazd ten codziennie obsługuje od 101 do 150 pociągów w godzinach od 4:00 do 22:00, natomiast dobowe natężenie ruchu pojazdów wynosi ok 5,5 tys., co przekłada się na liczne godziny zamknięcia przejazdu, blokując dojazd do/z Nądni, Dąbrówki Wielkopolskiej, Autostrady A2 oraz samego Zbąszynia.
Mieszkańcy zaproponowali rezygnację z budowy przejazdu bezkolizyjnego w proponowanej przy bazie DOM lokalizacji, na rzecz przeniesienia ruchu kołowego poza Nądnię, w śladzie koncepcyjnym obwodnicy Zbąszynia. Propozycja ta, chociaż nie pozostaje w sprzeczności z rozwiązaniami zaproponowanymi w koncepcji programowo – przestrzennej, nie wpisuje się w założenia ogólnopolskiego programu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych, w tym ich przebudowa na skrzyżowania dwupoziomowe” organizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., pod względem funkcjonalnym, technicznym i finansowym.
Gmina Zbąszyń złożyła wniosek o dofinansowanie w ramach tego programu na kwotę 80 mln zł w dniu 5 lutego br. W przypadku pozytywnej oceny i przyznania finansowania, rozpoczną się szczegółowe uzgodnienia dotyczące docelowego przebiegu dróg, analizujące wszystkie propozycje zgłaszane podczas spotkania.
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za zaangażowanie, poświęcony czas i udział w spotkaniu. Wspólne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa i jakości komunikacji w Gminie Zbąszyń są kluczowe dla zrównoważonego rozwoju naszej społeczności.