Na przełomie listopada/grudnia br., na specjalne zaproszenie Joan Ramon Galiana Salom , prezesa Balearskiej Federacji Szachowej, uczniowie Szkoły Podstawowej im. A. Woźnej z Przyprostyni wybrali się w podróż do Hiszpanii, by przy szachownicach spotkać się ze swoimi rówieśnikami z Majorki.
Nasza współpraca została zainicjowana w 2015 roku, wtedy to po raz pierwszy reprezentacja klubu MKS Wicher Zbąszyń odwiedziła największą wyspę archipelagu balearskiego. Rok później doszło do rewizyty naszych hiszpańskich przyjaciół w Polsce. Przed rokiem, wraz z naszymi partnerami, mielimy przyjemność wzięcia udziału w evencie szachowym w Wenecji. Od kilku lat organizujemy również wspólnie turnieje on-line dla dzieci w wieku szkolnym.
Szachy na Balearach są ogromnie popularne. W wielu majorkańskich szkołach, podobnie jak u nas, są one przedmiotem szkolnym.
Celem naszej wizyty było zacieśnienie współpracy i wymiana doświadczeń w relizacji projektu “Edukacja przez szachy w szkole”. W planach jest także, by nasza szkoła w niedalekiej przyszłości rozwinęła kooperację w innych obszarach życia, takich jak sport i kultura. Tego typu projekty międzynarodowe rozwijają i kształtują w uczniach kompetencje społeczne, międzykulturowe oraz językowe.
A teraz kilka zdań o naszym pobycie na wyspie.
Majorka przywitała nas piękną słoneczną pogodą, która towarzyszyła nam przez cały pobyt.
Zakwaterowani zostaliśmy w hotelu Raxa, w miejscowości Can Pastilla, przy samej plaży Playa de Palma. Usytuowanie hotelu sprawiło, że mieliśmy wszędzie blisko (morze, port lotniczy, kilka przystanków od stolicy Palma de Mallorca).
O tej porze roku na wyspie jest bardzo spokojnie, nie ma już zbyt wielu turystów. Mieliśmy więc ogromny komfort, by bez tłoku zwiedzać najciekawsze turystycze miejsca Majorki.
Pierwszym miejscem, do którego skierowaliśmy nasze kroki byo PalmaAquarium.
To jedno z największych, co do wielkości, oceanariów w Europie. Odbyliśmy niezwykły spacer, podczas ktorego mogliśmy podziwiać z bliska ponad 700 gatunków flory i fauny żyjacej we wszystkich oceanach i morza świata. Zobaczyliśmy największą kolekcję żywych koralców w Europie. Ogromne wrażenie zrobił na nas, liczący sobie ponad 8 metrów głębokości, zbiornik wodny “Big Blue” w którym pływały rekiny (najgłębsze akwarium z rekinami w Europie!). Przez chwilę mogliśmy i się poczuć jakbyśmy przechadzali się po prawdziwej puszczy amazońskiej. Na obszarze oceanarium stworzono ogród na wzór tropikalnego lasu deszczowego (wodospady, bujna roślinność amazońska). A na sam koniec założyliśmy okulary 3d by znaleźć się w głębinach oceanu i obserwować z bliska świat, w którym żyją wieloryby. Niesamowite wrażenia.
Żywa lekcja biologii!
Kolejnym punktem naszego zwiedzania była tętniąca zyciem przez cały rok, nazywana często perłą Morze Śródziemnego, stolica wyspy – Palma de Mallorca. Nasz spacer rozpoczęliśmy od Katedry La Seu,, położonej nad samym morzem majestatycznej budowli, gdzie spory wklad przy jej tworzeniu miał sam Antoni Gaudi. Później zeszliśmy na Pasco Maritimo, przepięknej promenady ciągnącej się wzdłuż morza i portu. Następnie wąskimi, klimatycznymi uliczkami miasta przesliśmy na główny rynek – Placa Major. Po drodze mijaliśmy Edifici Casasayas (przepiękny budynek zaprojektowany przez Gaudiego) oraz Bazylikę św. Fraciszka z Asyżu, Ratusz Miejski i Parlament Balearów.
Wieczorem Palma rozbłysnęła tysiącami świateł z iluminacji świątecznych. Niesamowite wrażenie. Nie chciało się tego miejsca opuszczać.
Kolejnego dnia, z samego rana, wyruszyliśmy na wycieczkę po polnocno-zachodniej części wyspy, mającej status światowego dziedzictwa UNESCO paśmie górskim Serra de Tramuntana. Na początek Fornalutx, według wielu, jedno z najpiękniejszych wiosek w calej Hiszpanii.
Urokliwe miejsce, wąskie brukowane uliczki, kamienne domy położone pośród zachwycających górskich pejzaży, cisza, spokój oaz zapach kwitnących cytrusów.
Następnie “Dolina Pomarańczy” (Valle de los naranjos) i cudowne Puerto de Soller, po drodze widok na Puig Major (najwyższy szczyt na wyspie).
Nacieszyliśmy nasze oczy wszechobecną przyrodą i malowniczymi widokami podróżując zabytkowym tramwajem z portu do centrum miasta Soller. Kolejny spektakularny widok to Sa Foradada. Każdy kto na przegladrce internetowej szukał zdjęcia z Majorki natknął się na to zdjęcie Wysunięty w stronę morza półwysep z charakterystyczną skałą z małą dziurką. Niesamowity punkt widokowy.
Na koniec Valdemossa, czyli śladami Fryderyka Chopina. Niewielkie górskie miasteczko, zachwycajace swym urokiem. To właśnie tutaj Chopin wraz z George Sand spędzili z 1838 na 1839 rok wspólnie zimę. To w tym miejscu Fryderyk Chopin skomponował wiele arcydzieł (Polonez c-moll, Balladę F-mur, Scherza cis-moll oraz 24 Preludiów).
Ostatniego dnia zagraliśmy 5 meczów z reprezentacją szkolną składającą sięz reprezentacją kilku szkół z Msjorki. Na zakończenie naszego spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i … kaski strażackie (w klubie Son Dameto, w którym graliśmy, spora część graczy to zawodowi strażacy).
To był niezwykły czas w gronie naszych hiszpańskich przyjaciół.
Myślę, że każdy z nas wywiózł stamtąd moc wrażeń i niezapomnianych wspomnień.
Projekt Majorka 2023 uważam za zakończony.
Chciałbym z tego miejsca gorąco podziękować Wszystkim osobom które w tym uczestniczyły i przyczyniły się do tego, że wszystko przebiegło pomyślnie!
Burmistrzowi Miasta i Gminy Zbąszyń, Tomaszowi Kurasińskiemu za dofinansowanie naszego dojazdu i powrotu z lotniska w Berlinie.
Panu Arturowi Artur Tomiak za ufundowanie okolicznościowych koszulek.
Antonio Nadal Tur, dziękuję Przyjacielu za poświęcony czas i za pomoc w zorganizowaniu naszego pobytu na wyspie.
Richard Lewandowski, dziękuję Przyjacielu za Twoje obecność i oprowadzanie nas po Palmie.
Joan Ramon Galiana, Associació d’escaquistes de Balears za zaproszenie i kontynuowanie współpracy.
Dziękuję Rodzicom za zaufanie, za wsparcie które otrzymałem w opiece nad naszymi dziećmi, za stworzenie fajnej rodzinnej atmosfery, która panowała podczas całego pobytu w Hiszpanii.
Za nasze wieczorne rozmowy, które pozwoliły nam się bliżej poznać. Dziękuję moim uczniom za świetna postawę, za to jak potrafiliście się odnaleźć w różnych sytuacjach, za waszą samodzielność (mimo, że dla większości był to pierwszy taki wyjazd), za to jak spędzaliście wspólnie czas, mimo różnicy wieku potrafiliście znakomicie się zintegrować.
Wierzę, że przed nami kolejne fajne szachowe przygody. Mam głowę pełną nowych pomysłów. I kto mnie zna to wie, że prędzej czy później dojdą one do skutku.
(Informacja: Zespół Szkolno – Przedszkolny w Przyprostyni)